1.jpg

بنای تاریخی کلوسئوم

بنای کلوسئوم یک آمفی تئاتر قدیمی در مرکز شهر رم است که در دهه های نخست بعد از میلاد مسیح ساخته شده است.


نبردهای گلادیاتورها از مهمترین برنامه‌هایی بود که در این بنای عظیم به نمایش گذارده می شد .واژه کلوسئوم به معنی «جایگاه بزرگ» است. نام دیگر آن آمفی تئاتر فلاویوسی است که پسوند امپراتور آن وقت ایتالیا است و به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی و ماندگار ساخته شده در روم، در زمین های باتلاقی ما بین تپه های اسکوئیلین و کائلین واقع شده بود.

این بنا هشتاد منفذ ورودی دارد و پنجاه هزار تماشاگر را در خود جای می‌داده است. بنای بیضی شکل کلوسئومیکی از پربیننده ترین بناهای تاریخی در ایتالیاست. این بنا به دلیل عبور و مرور آسان جمعیت به داخل و خارج میدان یکی از شاهکارهای مهندسی است. در بالای این سه طبقه اصلی، طبقه زیرشیروانی شامل ستون‌های مستطیل شکل سبک قرنتی قرار دارد، فضای بین ستون‌ها با ۴۰ عدد پنجره کوچک مستطیل شکل پر شده‌است. در قسمت بالا، دیوارکوب‌ها و بندگاه هایی وجود دارد که تیرک‌هایی را که سایه بان‌ها به آنها آویزان است، نگه داشته‌اند.

تمام افراد رومی می‌توانستند به صورت رایگان برای تماشای برنامه‌ها به اینجا بیایند. در زمان برنامه به تماشاچی‌ها غذا و خوراکی داده می‌شد. آخرین نبردهای گلادیاتورها به سال ۴۳۵ میلادی و همچنین آخرین شکار حیوان‌ها به سال ۵۲۳ میلادی بازمی‌گردد. این توقف به دلیل هزینه‌های بالا برای فراهم کردن و نگهداری حیوانات و گلادیاتورها بوده است.مقالات مرتبط

تورهای مرتبط